Bezprecedensowe seminarium dotyczące przydatności systemów ITS w analizach wypadków drogowych
Na przełomie marca i kwietnia 2017 r. firma APM PRO sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej, wspólnie z biurem ekspertyz motoryzacyjnych Sławomira Pytla, zorganizowało na terenie ATH w Bielsku-Białej seminarium dotyczące przydatności systemów ITS w analizach wypadków drogowych. W przygotowaniu szkolenia, eksperci z zakresu integracji systemów drogowych, połączyli swe siły z ekspertami zajmującymi się analizami zdarzeń drogowych, organizując po raz pierwszy w Polsce szkolenie o takiej strukturze uczestników. Przyjęta koncepcja, pozwoliła w pełni profesjonalnie ocenić przydatność systemów ITS do analizy wypadków drogowych. Uczestnicy seminarium, którymi byli także drogowcy i eksperci policyjni, zgodnie ocenili, że systemy ITS wnoszą zupełnie nową, nieznaną wartość w analizie zdarzeń drogowych.
Materiały dowodowe, które otrzymują biegli sądowi z miejsc wypadków drogowych, bardzo często pozbawione są bardzo istotnych dowodów w sprawie. Niezależnie od tego, procedury policyjne w ogóle nie przewidują pomiarów parametrów drogowych, lecz zdawkowe, słowne opisy wykonywane przez policjanta. Metodyka ta nie pozwala w pełni wykorzystać wiedzy specjalnej ekspertów, ani możliwości narzędzi, którymi eksperci dysponują. Stan dotychczasowy zatem, w istotnym zakresie ogranicza możliwości ustalania przyczyn wypadków. Wykorzystywanie systemów ITS, eliminuje w dwójnasób te niedoskonałości. Po pierwsze bowiem, systemy te wykonują rzeczywiste pomiary, z dokładnością pozwalającą w pełni wykorzystać możliwości ekspertów i ich narzędzi. Ponadto, w przypadku braku dowodów, dzięki archiwizacji mierzonych parametrów, systemy ITS pozwalają uzyskać precyzyjne dane, nawet i kilka miesięcy po zajściu zdarzenia drogowego.
APM PRO wskazał miejsce i możliwości pozyskania danych źródłowych zdarzeń drogowych oraz interpretacji danych, które systemy ITS w Polsce dostarczają. Dzięki jedynemu w Polsce poligonowi, uczestnicy mogli w rzeczywistych warunkach, ale bez wstrzymywania ruchu drogowego, zapoznać się z urządzeniami jak również uczestniczyć w analizie danych, uzyskanych w rzeczywistych warunkach.
Ważnym elementem sympozjum była wymiana doświadczeń i wiedzy, która będzie skutkowała bardziej precyzyjnymi, a tym samym bardziej obiektywnymi, analizami zdarzeń drogowych.
Z całą pewnością zatem, wykorzystywanie systemów ITS, służyć może poprawie stanowienia prawa, przynajmniej w zakresie procesów dotyczących wypadków drogowych.
Sławomir Pytel